Skip to main content

آزمون زبان چیست؟

آزمون زبان تشخیصی برای شناسایی نقاط قوت و ضعف زبان آموزان و ارائه‌ی اطلاعاتی است که به قرار گرفتن دانش آموزان در مرحله (یا در بخشی)از برنامه تدریس متناسب با توانایی‌های آنها کمک می‌کند. این هدف در درجه اول مشخص می‌کند هنوز چه آموزش‌هایی نیاز است یا چه مهارت‌هایی باید تقویت شود.همان طور که می‌دانید هر فردی که نیاز به مهاجرت یا بیزینس با کشورهای دیگر را دارد الزاما باید زبان اصلی و مورده استفاده مردم آن کشور را بلد باشد الزامات یادگیری زبان خارجه فقط در شرایط خاصی از نظر فردکنار گذاشته ‌می‌شود که:

  • زبان گفتگوی آن کشور زبان اول شما باشد.
  • شما در کشوری تحصیل کرده اید که زبان خارجه مورد نظر زبان مادریتان بوده است.
  • شما از دبیرستان یا دانشگاهی فارغ التحصیل شده‌اید که زبان مورد نظر زبان اصلی آموزش بوده است.

آزمون‌های مختلف برای اهداف مختلف

در هنگام یادگیری یک زبان به عنوان یک زبان خارجی، ممکن است گهگاه با مواردی مواجه شویدکه باید بتوانید سطح توانایی فعلی خود را ثابت کنید، خوشبختانه برای چنین مواردی طیف وسیعی از تست مهارت‌های زبان در دسترس شما است. آزمون زبان معمولا ابزاری برای سنجش سطح زبان خارجی افراد برای مقاصدی چون تحصیل،اشتغال و مهاجرت می‌باشد. بسیاری از این آزمون‌ها در سراسر جهان شناخته شده‌اند در نتیجه، انواع مختلفی از تست‌های زبان وجود دارد که هر یک از آنها به دلایل مختلف مهارت‌های مختلفی را اندازه می گیرند.

آزمون زبان رسمی مهارت زبان خارجه چیست؟

چندین آزمون وجود دارد که در سطح بین المللی شناخته می شوند، حتی ممکن است شما برای تعدادی از آنها آماده شوید.با این حال، هر آزمون یک هدف خاص دارد و معمولاً کشورها یا مدارس خاصی ترجیح می دهند از یک کدام آنها استفاده کنند. مثلا برای مهاجرت به کانادا ، شما باید نتایج آزمون زبان را از یک سازمان مجاز تهیه کنید. سیستم بین المللی آزمون زبان انگلیسی (IELTS) یا اگر می خواهید آزمون زبان خود را به زبان فرانسه انجام دهید، باید آزمون‌ DELF را بدهید. مهم نیست که در کدام آزمون زبان شرکت می‌کنید، نکته‌ی مهم این است که همه‌‌ی‌ آزمون‌ها برای هر چهار توانایی زبان: گوش دادن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن نمره می دهند و نتایج باید تا دو سال گذشته (۲۴ ماه) معتبر باشد.اکثر این آزمون‌ها بسیار گران هستند، بنابراین قبل از استفاده از آنها، باید آنها را به درستی بشناسید و توانایی لازم را در خود برای این آزمون آماده کنید تا بدانید که آیا آماده هستید یا خیر.

تست‌ها چه کمکی به افراد می‌کند؟

طبق گفته اولر، تست زبان وسیله‌ای است که سعی می‌کند میزان یادگیری در زبان آموزان را در یک دوره زبان خارجی یا بخشی از این دوره مورد سنجش قرار دهد. بحث در مورد مهارت‌های افراد در تعیین سطح دانش آموزان بسیار مؤثر است. مطالعات نشان می‌دهدکه فرآیندهای درگیر در اجرای آزمون‌ها به همراه هزینه‌های مربوط به آن، بر اثربخشی استفاده از آن در ارزیابی زبان آموزان تأثیر می‌گذارد.

 


پیشنهاد مطالعه: دارالترجمه مورد تایید سفارت


ارزیابی زبان چیست؟

ارزیابی مهارت های زبان،گروهی از تست‌ها است که برای سنجش مهارت‌های زبان خارجه افراد طراحی شده است.از این آزمون‌ها می‌توان برای ردیابی پیشرفت در بین افرادی که یک زبان خارجه می‌آموزند یا برای سنجش مهارت‌های فرد برای شغل یا تحصیل در جایی‌که مهارت‌های زبان خارجه لازم باشد، استفاده کرد. با ارزیابی زبان خارجه خود می توانید اطلاعات مهمی در مورد مهارت‌های زبان خود بیاموزید. دانستن نقاط قوت و ضعف شما می تواند اعتماد به نفس شما را تقویت کرده و به شما در مطالعه دقیق تر کمک کند.بعد از گذراندن این آزمون‌ها، می توانید مهارت‌های زبانی خود را به کارفرمایان یا مدارس و دانشگاه‌ها ثابت کنید.

تاریخچه تست

به طور کلی فرض می شود که تاریخ آزمون زبان به اندازه تاریخ خود آموزش زبان قدیمی است زیرا آزمایش همیشه بخشی جدایی ناپذیر از هرگونه آموزش زبان بوده است.برنامه (ELT)، که احتمالاً در قرن پانزدهم توسط هنری پنجم تدوین شد، اعلام کرد که  به جای مکاتبات فرانسوی انگلیسی باید به عنوان زبان سلطنتی پذیرفته شود. اعتقاد بر این است که این آیین سلطنتی توسعه روش های تدریس زبان و نوشتن و مواد یادگیری و طراحی استراتژی‌های تست زبان را تسهیل کرد، تدریس انگلیسی به عنوان زبان دوم / خارجی در لاتین امری رایج بود و دانمارک اولین کشورهایی بودند که انگلیسی را به عنوان یک زبان خارجی تدریس می کردند. آموزش و یادگیری انگلیسی در سال ۱۷۹۷ با انتشار کتاب آموزگار جان‌میلر آغاز شد. آزمون زبان انگلیسی در انگلستان در دهه ۱۸۵۰ هنگامی که سیستم امتحانات عمومی که توسط دانشگاه‌ها کنترل می‌شد راه اندازی شد. آزمون تسلط به زبان انگلیسی یک آزمون از توانایی‌های زبان عمومی برای دانشجویان بین المللی ورودی است که توسط گروه زبان شناسی و موسسه زبان انگلیسی اداره می شود.

اهداف آزمون

  1. برای ارزیابی مهارت عمومی.
  2. برای قرار دادن دانش آموزان در سطح درسی.
  3. برای سنجش موفقیت در طی یک دوره.

اهمیت تست زبان چیست؟

اگر به تنهایی یک زبان خارجه را یاد گرفته اید و می خواهید روشی مطمئن برای تست سطح انگلیسی خود داشته باشید، آزمون‌‌های مهارت به شما کمک می‌کنند که بفهمید در چه سطحی هستید.آزمون‌های زبان نقش مهمی در فرایند آموزش-یادگیری دارد.این امر به معلمان زبان کمک می کند تا دانش آموزان را در سطح مناسب خود قرار دهند، نقاط قوت و ضعف دانش آموزان را تشخیص دهند و عملکرد آنها را در حین آموزش و در سطح مورد نظر ارزیابی کنند.

مهارت‌های خاص – انواع تست زبان

بسیاری از آزمون ‌های آنلاین را شما می‌توانید انجام دهید، اما آنها کاملاً نمی‌توانند سطح زبان شما را تعیین کنند.زبان را می‌توان گفت، شنید، نوشت، خواند، فهمید، تفسیر وترجمه کرد. در حالی که یک آزمون جامع که تمام این مهارت‌ها را اندازه گیری می‌کند ممکن است، انجام آن بسیار سخت باشد. بعلاوه، چنین آزمایشی اطلاعات بیشتری را در مقایسه با موارد مورد نیاز برای بیشتر شرایط فراهم می کند. به همین دلیل، بیشتر آزمون‌های زبان یکی از چهار شکل اصلی مهارت را دارند: صحبت کردن، گوش دادن  خواندن و نوشتن، که انواع سؤال بسته به سطح متفاوت است و یک سوال واحد ممکن است بیش از یک مهارت را نیز آزمایش کند. به عنوان مثال گوش دادن و صحبت کردن.

انواع سؤالات عبارتند از:

گوش‌کردن یا (Listening)

در طول تست‌ها، اعلان‌هایی داده می‌شود و از دانشجویان خواسته می‌شود که پاسخ دهند. انواع سؤالات عبارتند از: گوش دادن و عمل کردن، جواب دادن به سؤال، صحبت در وضعیت و تکرار جمله.

خواندن(Reading)

دانش‌آموزان از چندین روش روی توانایی خواندن آزمایش می شوند. انواع سؤال‌ها عبارتند از: کلماتی را که می شنوید انتخاب کنید، جمله را بخوانید و به آن عمل کنید.

صحبت کردن(Speaking)

سیستم تشخیص صوتی پیشرفته ارزیابی بدان معنی است که دانش‌آموزان نیز بدون نیاز به یک امتحان کننده خارجی، از توانایی صحبت کردن برخوردار می شوند. انواع سؤالات عبارتند از: گوش دادن و بازخوانی و پاسخ به سؤال.

نوشتن(Writing)

دانشجویان باید در طول آزمون تعدادی از کارهای مختلف نوشتاری را انجام دهند. انواع سؤالات عبارتند از: جمله را تکمیل کنید، داستان را تمام کنید، در مورد تصویر (پاسخ باز) بنویسید و داستان را بنویسید (پاسخ باز).

معرفی آزمون‌های مختلف زبان

مهمترین آزمون‌های بین المللی زبان به شرح زیر می‌باشند. با کلیک روی هر آزمون توضیحات کامل مربوط به آزمون را می‌توانید پیدا کنید.

نتیجه

اکثر برنامه‌های مهاجرت اقتصادی حداقل شرایط زبان را دارند، اما همه یکسان نیستند. بنابراین نمره‌ای که باید بدست آورید بستگی به برنامه مورد نظر شما دارد.با این حال، بسیاری از برنامه‌ها روی سیستم‌های امتیاز کار می‌کنند. علاوه بر تسلط به زبان، ممکن است امتیازهایی مانند سن، تجربه کار و تحصیلات نیز اهدا شود. بسته به مشخصات شما، نمره آزمون زبان مورد نیاز برای واجد شرایط بودن می‌تواند متفاوت از حداقل شرایط باشد.شما باید تمام تلاش خود را بکنید. اگر نتایج خود را دوست ندارید، می‌توانید دوباره تلاش کنید تا آنها را بهبود بخشید. نکته مهمی که باید به خاطر بسپارید این است که اینها تست‌ها هستند. حتی اگر به توانایی‌های زبانی خود اطمینان دارید، باید با مطالعه و انجام تست‌های تمرینی آمادگی بیشتری جذب کنید.

یک نظر

ارسال پاسخ