Skip to main content

GMAT یک علامت تجاری ثبت شده در شورای پذیرش مدیریت تحصیلات تکمیلی است. بیش از ۷۰۰۰ برنامه تقریباً در ۲۳۰۰ دانشکده تجارت فارغ التحصیل در سراسر جهان، GMAT را به عنوان بخشی از معیارهای انتخاب برنامه‌های خود می‌پذیرند. مدارس بازرگانی از آزمون به عنوان معیاری برای پذیرش در طیف گسترده‌ای از برنامه‌های مدیریت فارغ التحصیل، از جمله MBA ، Master Accountance، برنامه‌های کارشناسی ارشد امور مالی و دیگران استفاده می‌کنند. GMAT در ۱۱۴ کشور در سراسر جهان در مراکز استاندارد آزمون اجراء می‌شود.

چه کسی وظیفه طراحی و اجرای GMAT را بر عهده دارد؟

GMAT توسط (GMAC شورای پذیرش مدیریت فارغ التحصیلان) ساخته شده است، که تعیین می‌کند چه نوع مهارت‌هایی را باید GMAT اندازه گیری کند و چگونه باید آنها را ارزیابی کند. سازمان دیگری در واقع سوالات آزمون را ایجاد می‌کند، آزمون را اجرا می‌کند و همه به دستور GMAC  نمرات آزمون را به مدارس گزارش می‌دهد.

GMAT چه مهارت‌های شناختی یا توانایی‌هایی را اندازه می گیرد؟

GMAT به دنبال اندازه گیری چهار زمینه مهارت گسترده است: نوشتن تحلیلی، استدلال کمی، استدلال کلامی و استدلال یکپارچه (که شامل استدلال‌های تحلیلی، کمی و کلامی است).

۱. ارزیابی نوشتاری تحلیلی ۳۰ دقیقه ای (یک کار نوشتن)

AWA شامل یک کار نوشتن ۳۰ دقیقه است تجزیه و تحلیل یک استدلال. این مهم است که بتوانیم یک استدلال را تحلیل کنیم و یک نقد از آن استدلال بنویسید. به مقاله حاضر دو رتبه مستقل داده می‌شود و این رتبه بندی‌ها به طور متوسط ​​برای تعیین نمره AWA تستر آزمون جمع می‌شوند. رتبه بندی توسط یک ارزیابی خواندن رایانه‌ای و دیگری توسط فردی در GMAC داده می‌شود که مقاله خود را می‌خواند و نمره می‌دهد بدون اینکه نمره رایانه‌ای داشته باشد. موتور امتیاز‌دهی خودکار مقاله یک سیستم الکترونیکی است که بیش از ۵۰ ویژگی ساختاری و زبانی از جمله سازمان ایده‌ها، تنوع نحوی و تحلیل موضعی را ارزیابی می‌کند. اگر دو رتبه‌بندی در بیش از یک امتیاز متفاوت باشد، ارزیابی دیگری توسط یک خواننده خبره برای رفع اختلاف و تعیین نمره نهایی لازم است.

ارزیابی نوشتاری تحلیلی در مقیاس (حداقل) ۰تا (حداکثر) ۶در فواصل نیم امتیاز طبقه بندی می‌شود. نمره ۰ نشان می‌دهد که پاسخ یا غیر منطقی، خارج از موضوع یا کاملاً خالی بوده است.

۲. استدلال یکپارچه یک بخش ۳۰ دقیقه ای (۱۲ سؤال چند گزینه‌ای، که اکثر آنها چند بخشی است)

بخش استدلال یکپارچه شامل ۱۲ سؤال است (که غالباً شامل چندین بخش هستند) در چهار قالب مختلف: تفسیر گرافیک، تجزیه و تحلیل دو بخشی، تجزیه و تحلیل جدول و استدلال چند منبع. نمرات استدلال یکپارچه از ۱ تا ۸ متغیر است. مانند ارزیابی تحلیلی نوشتار (AWA )، این بخش به طور جداگانه از بخش کمی و کلامی نمره می‌گیرد. عملکرد در بخش های IR و AWA به کل نمره GMAT کمک نمی کند.

بخش استدلال یکپارچه شامل چهار نوع سؤال است: تجزیه و تحلیل جدول، تفسیر گرافیک، استدلال چند منبع و تحلیل دو بخشی. در بخش تجزیه و تحلیل جدول، به آزمایش کنندگان جدول جداگانه‌ای‌ از اطلاعات، مانند wordارائه می‌شود که باید مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد. هر سوال چندین جمله با گزینه‌های پاسخ مختلف (به عنوان مثال ، صحیح / نادرست ، بله / خیر) خواهد داشت و متقاضیان آزمون بر روی گزینه صحیح کلیک می‌کنند.

سوالات تفسیر گرافیک از متقاضیان آزمون می‌خواهد تا یک نمودار یا تصویر گرافیکی را تفسیر کنند. هر سوال دارای عبارات خالی با منوهای کشویی است. متخصصین برگزاری آزمون باید گزینه‌هایی را انتخاب کنند که اظهارات را دقیق انجام دهند. سوالات استدلال چند منبع با دو تا سه منبع اطلاعات ارائه شده در صفحات زبانه دار همراه است. مربیان آزمایش روی زبانه‌ها کلیک کرده و تمام اطلاعات مربوطه را بررسی می‌کنند، که ممکن است ترکیبی از متن، نمودارها و جداول باشد تا به سؤالات چند گزینه سنتی یا پاسخ متضاد (مثلاً بله / خیر ، صحیح / نادرست) پاسخ دهند. سؤالات تحلیل دو بخشی شامل دو مؤلفه برای یک راه حل است. پاسخ‌های احتمالی در قالب جدول با ستونی برای هر مؤلفه داده شده و ردیف‌هایی با گزینه‌های ممکن ارائه می‌شود. متقاضیان آزمایش باید در هر ستون یک پاسخ را انتخاب کنند.

۳. بخش کمی ۷۵ دقیقه ای (۳۷ سؤال چند گزینه‌ای)

بخش کمی از GMAT درصدد سنجش توانایی استدلال کمی، حل مشکلات کمی، تفسیر داده های گرافیکی و تحلیل و استفاده از اطلاعات داده شده در یک مسئله است. سوالات به دانش جبر خاص، هندسه و حسابی احتیاج دارند. دو نوع سؤال کمی وجود دارد: حل مسئله و  داده. استفاده از ماشین حساب در بخش کمی از GMAT مجاز نیست. مربیان تست باید با استفاده از یک قلم  و پاک کن و کاغذ گرافیکی چند لایه که در مرکز آزمایش به آنها داده می‌شود، کار ریاضی خود را انجام دهند. امتیازات از ۰ تا ۶۰ متغیر است، اگرچه GMAC فقط نمرات بین ۶ تا ۵۱ را گزارش می‌کند.

سؤالات حل مسئله برای آزمایش توانایی استدلال کمی و حل مشکلات کمی طراحی شده است.داده‌ها یک سؤال منحصر به فرد برای GMAT است که برای سنجش توانایی درک و تجزیه و تحلیل یک مسئله کمی، تشخیص اینکه چه اطلاعاتی مرتبط هستند یا بی ربط هستند و تعیین می‌کنند که در چه مقطع اطلاعات کافی وجود دارد برای حل یک مشکل یا تشخیص واقعیت موجود است. اطلاعات کافی برای حل یک مشکل خاص داده نشده است.

۴. یک بخش کلامی ۷۵ دقیقه‌ای (۴۱ سوال چند گزینه‌ای) چهار مؤلفه discret، به ترتیب ذکر شده در اینجا، سنجیده می‌میشود:

بخش کلامی آزمون GMAT شامل سؤالات زیر است: درک مطلب، استدلال انتقادی و تصحیح جمله. هر نوع سؤال، پنج گزینه  را برای پاسخ انتخاب می‌کند. نمرات کلامی از ۰ تا ۶۰ متغیر است. با این حال، نمرات زیر ۹ یا بالاتر از ۴۴ نادر است.

طبق گفته GMAC، نوع سوال درک مطلب توانایی تجزیه و تحلیل اطلاعات و نتیجه گیری را دارد. خواندن متن درک مطلب می‌تواند از هر پاراگراف طولانی باشد. طبق GMAC، نوع سؤال استدلال انتقادی مهارتهای استدلال را ارزیابی می‌کند. براساس GMAC، نوع سؤال در مورد تصحیح جمله گرامر و مهارت‌های ارتباطی مؤثر را آزمایش می‌کند. از گزینه‌های پاسخ موجود، شرکت‌کننده آزمون باید مؤثرترین ساختاری را که به بهترین وجه جمله را بیان می کند، انتخاب کند.


پیشنهاد مطالعه: آیلتس – راهنمای جامع آزمون IELTS


امتیاز دهی

نمره کل GMAT از ۲۰۰ تا ۸۰۰ متغیر است و عملکرد را در بخش‌های کمی و کلامی با هم اندازه گیری می‌کند (عملکرد در بخش های AWA و IR روی نمره کل حساب نمی شوند، آن بخش‌ها به طور جداگانه نمره می‌گیرند). نمرات با افزایشی از ۱۰ (مثلاً ۵۴۰، ۵۵۰، ۵۶۰، ۵۷۰ و غیره) ارائه می‌شود.

توزیع نمره با یک منحنی ناقوس مطابق با انحراف استاندارد تقریبا ۱۲۰ امتیاز مطابقت دارد، بدین معنی که حدود ۶۸٪ از شرکت کنندگان بین ۴۳۰ و ۶۷۰ نمره می گیرند.

نمره نهایی صرفاً به آخرین سؤالی نیست که فرد پاسخ دهنده پاسخ می‌دهد (یعنی سطح دشواری سؤالات حاصل از ارائه تطبیقی ​​کامپیوتر از سوالات). الگوریتم استفاده شده برای ساخت امتیاز پیچیده‌تر از این است. فرد می تواند اشتباه کند و به اشتباه پاسخ دهد و کامپیوتر آن مورد را به عنوان یک ناهنجاری تشخیص دهد. اگر فرد سؤال اول را از دست بدهد، نمره او لزوماً در نیمه انتهای سطح قرار نمی گیرد.

بعد از پیش نمایش نمره غیر رسمی GMAT خود، یک داوطلب GMAT دو دقیقه فرصت دارد تا تصمیم بگیرد که یا نمره GMAT را در مرکز آزمون حفظ یا لغو کند. همچنین یک آزمون دهنده می‌تواند ظرف ۷۲ ساعت پس از زمان شروع برنامه ریزی امتحان، نمره آنلاین را لغو کند. نمره کنسل شده برای ۴ سال و ۱۱ ماه پس از تاریخ برگزاری آزمون با هزینه ۵۰ دلار قابل بازیابی است.

نحوه برگزاری

می توان آن را تا ۵ بار در سال شرکت کرد اما در کل بیش از ۸ بار نیست. تلاش‌ها باید حداقل ۱۶ روز از هم فاصله داشته باشد. GMAT اکنون فقط مبتنی بررایانه اجراء می‌شود، به جز اینکه در بعضی از مناطق دور افتاده، آزمون مبتنی بر کاغذ به جای آن موجود است.

 

چهت کسب اطللاعات بیشتر در مورد GMAT به این صفحه مراجعه کنید.

یک نظر

ارسال پاسخ