Skip to main content

تافل (TOEFL ) یکی از دو آزمون استاندارد شده است که به طور معمول مورد پذیرش قرار می گیرد و توانایی زبان انگلیسی های غیر بومی را برای استفاده و درک زبان انگلیسی به صورت شنیدن ، صحبت ، خواندن و نوشتن برای ورود به دانشگاه‌ها می‌سنجد. TOEFL توسط بسیاری از موسسات دانشگاهی انگلیسی زبان به عنوان معیار آمادگی شما برای انجام کار در سطح کالج به زبان انگلیسی پذیرفته شده است.

چه کسی نیاز به آزمون TOEFL دارند؟

معمولاً دانشجویان بین المللی که حداقل در یک مدرسه انگلیسی صحبت نکرده‌اند، ملزم به ارائه آزمایشی هستند که نشان دهنده مهارت خود در کار در سطح کالج به زبان انگلیسی است.

آزمون تافل چند بار در سال برگزار می‌شود ؟

مانند سایر تست‌های استاندارد، TOEFL در تاریخ‌های ثابت در طول سال اجرا می شود. اما برخلاف SAT یا ACT، سالانه بیش از ۵۰ بار ارائه می شود. تاریخ دقیق ارائه شده با توجه به موقعیت مکانی متفاوت است، بنابراین شما نیاز دارید که قبل از یافتن تاریخ آزمون ابتدا نزدیکترین مرکز آزمون خود را پیدا کنید.

چه مهارت‌هایی توسط TOEFL تست می‌شود؟

TOEFL به منظور ارزیابی توانایی شما در انجام کار در سطح دانشگاه به زبان انگلیسی طراحی شده است. این به طور خاص مهارت‌های گوش دادن، صحبت کردن، خواندن و نوشتن شما را ارزیابی می کند. علاوه بر این، توانایی شما در ترکیب این مهارت‌ها را ارزیابی می کند. راه‌های متداول برای این ترکیب مهارت‌ها شامل:گوش دادن و سپس صحبت کردن در پاسخ به یک سوال یا خواندن، گوش دادن و سپس نوشتن در پاسخ به یک سوال است.


پیشنهادی مطالعه: آیلتس – راهنمای جامع آزمون IELTS


قالب TOEFL چیست؟

TOEFL برای اولین بار در سال ۱۹۶۴ تأسیس شد، در حالی که آزمون مبتنی بر اینترنت (iBT)در سال ۲۰۰۵ معرفی شد. TOEFL بر خلاف آیلتس، عمدتا یک تست مبتنی بر اینترنت TOEFL iBT)) است، اگرچه امتحانات مبتنی بر مقاله برای مکان هایی در دسترس هستند که دسترسی به اینترنت به طور گسترده در دسترس نیست. TOEFL iBT رایج‌ترین نسخه اینترنتی تست است، در حالی که آزمون مبتنی بر کاغذ TOEFL (PBT) اکنون فقط در مراکز تست و بدون دسترسی به اینترنت در دسترس است. TOEFL iBT و TOEFL PBT هر دو مهارت یکسان را دارند.

هر چهار مورد ارزیابی آزمون(گوش دادن ، خواندن ، صحبت کردن و نوشتن) در یک جلسه انجام می‌شود که سه ساعت طول می‌کشد. TOEFL رویکرد یکپارچه‌ای را برای این مقالات در نظر می‌گیرد، به این معنی که در انجام وظایف به ترکیبی از مهارت‌ها نیاز دارید.

این تست شامل مؤلفه های خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن است.

بخش خواندن:

بخش مطالعه TOEFL شامل ۳۶-۵۶ سوال است و بین ۶۰ تا ۸۰ دقیقه طول می‌کشد. در این بخش ۳ یا ۴ قطعه از متون دانشگاهی را می‌خوانید و به سؤالات مربوط به آنچه می‌خوانید پاسخ خواهید داد.

این متن‌ها گزیده‌هایی از کتاب‌های درسی دانشگاه است که در معرفی یک موضوع خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. آنها موضوعات مختلفی را پوشش می‌دهند، اما همیشه از لحاظ ماهیت مقدماتی هستند. هیچ دانش قبلی به طور پیش فرض یا مورد نیاز نیست، بنابراین تمام اطلاعات مورد نیاز برای پاسخ به سؤالات در قسمت متن گنجانده خواهد شد.

بخش گوش دادن تافل:

بخش گوش دادن به تافل شامل ۳۴-۵۱ سوال است و بین ۶۰ تا ۹۰ دقیقه طول می‌کشد. در این بخش به سخنرانی‌ها، مباحث مربوط به کلاس و گفتگوها گوش خواهید کرد و سپس به سؤالات مربوط به آنها پاسخ می‌دهید.

سؤالات مربوط به بخش شنوایی درباره سخنرانی‌های دانشگاهی و مکالمات طولانی‌تر خواهد بود که در آن سخنرانی بسیار طبیعی به نظر می‌رسد. ممکن است انواع لهجه‌های انگلیسی را برای منعکس کردن کشورهای مختلف انگلیسی زبان بشنوید، اما تلفظ همیشه واضح است. می‌توانید در طول کل آزمون، از جمله بخش گوش دادن، مطالب صوتی را یادداشت کنید.

بخش صحبت تافل:

بخش صحبت کردن تافل شامل شش کار است و ۲۰ دقیقه طول می‌کشد. در این بخش از شما خواسته می‌شود تا در مورد یک موضوع آشنا اظهار نظر کرده و بر اساس راه‌کارهای خواندن و گوش دادن صحبت کنید.

دو سؤال اول در بخش صحبت کردن به عنوان “وظایف مستقل صحبت کردن” گفته می‌شود. اینها باعث می‌شود که وقتی پاسخ می‌دهید کاملاً بر ایده‌ها، نظرات و تجربیات خود تکیه کنید. هیچ جواب درست و غلطی وجود ندارد؛ در عوض پاسخ شما برای درک شما از سوال و انسجام و بیان پاسخ شما ارزیابی خواهد شد.

چهار سؤال آخر در بخش صحبت کردن به عنوان “وظایف یکپارچه مکالمه” گفته می‌شود. این سؤالات شما را ملزم به ادغام مهارت‌های زبان انگلیسی خود می‌کند:گوش دادن و صحبت کردن، یا گوش دادن  خواندن و صحبت کردن،درست همانطور که می‌خواهید در کلاس یا خارج از کلاس باشید. ممکن است این سؤالات از شما بخواهند مکالمه‌ای را که به تازگی گوش کرده‌اید خلاصه کنید، یا نکات ارائه شده در یک متن را با امتیازات ارائه شده در یک سخنرانی نمونه‌که گوش می‌دهید مقایسه کنید.وقتی این بخش از آزمون را می‌گذرانید، عنصر صحبت کردن آزمون شامل مصاحبه رو در رو مانند IELTS نیست در عوض ، شما با یک میکروفون صحبت خواهید کرد و پاسخ های شما با استفاده از نرم افزار تشخیص صدا کنترل می شود و پاسخ‎‌های شما ضبط و به ETS ارسال می‌شود.

بخش نوشتن تافل:

بخش نوشتن TOEFL شامل دو کار است که ۵۰ دقیقه برای انجام آن زمان دارید. در این بخش پاسخ‌های مقاله را بر اساس وظایف خواندن و گوش دادن ارسال خواهید کرد و از نظرات خود به صورت کتبی پشتیبانی می‌‌کنید.

اولین کار وظیفه نوشتن یکپارچه است. برای این سؤال، ۲۰ دقیقه فرصت دارید تا یک قسمت کوتاه را بخوانید و به یک سخنرانی کوتاه گوش دهید. سپس پاسخی را که می‌خوانید و گوش کرده اید بنویسید.

کار دوم وظیفه نوشتن مستقل است. برای این سؤال ، ۳۰ دقیقه فرصت دارید تا مقاله خود را در پاسخ به یک موضوع نوشتاری اختصاصی بنویسید.

نحوه‌‌ی ارزیابی امتیازات TOEFL

بخش‌های چند گزینه‌ای از TOEFL شما توسط یک کامپیوتر به دست می‌آید که برگه پاسخ شما را برای پاسخ‌های صحیح اسکن می‌کند. بخش‌های گفتاری و نوشتن به ETS ارسال می‌شود و توسط تصیح کنندگان معتبر با استفاده از روال‌های رسمی امتیاز‌دهی و ارزیابی می‌شود.برای به دست آوردن نمره رسمی تافل، شما باید حداقل در هر بخش،بخش های Reading و Listing پاسخ دهید، همچنین حداقل یک مقاله بنویسید و حداقل یک کار Speaking را انجام دهید.برای آزمون TOEFL iBT، هر بخش از آزمون از ۰ تا ۳۰ نمره می گیرد و نتایج هر یک از چهار بخش به هم اضافه می شود و نمره نهایی آزمون را در مقیاس ۰ تا ۱۲۰ به فرد می دهد.

بخش خواندن (امتیاز: ۰–۳۰)

بخش گوش دادن (امتیاز: ۰–۳۰)

بخش صحبت کردن (امتیاز: ۰–۳۰)

بخش نوشتن (امتیاز: ۰–۳۰)

امتیاز کل (۰-۱۲۰)

بیش از ۹۰۰۰ کالج، دانشگاه و آژانس در ۱۳۰ کشور جهان نمرات تافل را می‌پذیرند. در مورد اینکه کدام مدارس خاص TOEFL را می‌پذیرند هر موسسه شرایط مورد نیاز خود را تعیین می‌کند، هیچ نمره ” قبولی” به صورت رسمی در TOEFL وجود ندارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به وبسایت https://www.ets.org/toefl مراجعه کنید.

اعلام نتایج

می‌توانید نتایج خود را حدود ۱۰ روز پس از اتمام آزمون مشاهده کنید.

یک نظر

ارسال پاسخ