Skip to main content

اگر قصد مهاجرت داشته باشید یا قبلا به مقاصد مختلفی از جمله توریستی، تحصیلی و … به کشوری خارجی سفر کرده باشید، حتما از ضرورت ترجمه گواهی عدم سوء پیشینه آشنایی دارید. در این مقاله از دارالترجمه میرپارس می‌خواهیم همه چیز را درباره ترجمه عدم سو پیشینه برایتان شفاف کنیم. نکاتی از قبیل هزینه ترجمه سو پیشینه، مدت زمان مورد نیاز برای ترجمه، نحوه دریافت اینترنتی گواهی عدم سوء پیشینه، اینکه ترجمه عدم سوء پیشینه چه مدت اعتبار دارد؟ و اینکه دقیقا چه زمانی به ترجمه آن احتیاج داریم؟ پاسخ همه این سوالات در این مقاله موجود است پس با ما همراه باشید. ضمنا هر سوال و نکته در مورد ترجمه عدم سوء پیشینه داشتید در پایین این مقاله برایمان کامنت بگذارید.

گواهی عدم سوء پیشینه چیست؟

بطور خلاصه، گواهی است دال بر اینکه یک فرد هیچ گونه سابقه کیفری و انتظامی در گذشته نداشته است. امروزه علاوه بر سفارتخانه‌های خارجی، خیلی از ادارات داخلی هم برای استخدام نیرو، عدم سو پیشینه را الزامی کرده‌اند.

ترجمه عدم سو پیشنه چه زمانی نیاز است؟

ترجمه عدم سو پیشینه که به زبان انگلیسی Certificate of Clean Record و یا Police Clearance Certificate نامیده می‌شود، تقریبا در اکثر ویزاهای مهاجرتی و مسافرت‌های خارجی مورد نیاز است. اما اگر بخواهید مطمئن شوید، بهترین گزینه سوال از خود سفارت مربوطه یا مراجعه به آدرس اینترنتی آن سفارتخانه است. ولی بطور کلی کشورهایی مانند کانادا، امریکا، استرالیا، ژاپن، امارات و بیشتر کشورهای اروپایی، در تمامی ویزاهای خود، ترجمه عدم سوء پیشینه را در چک لیست مدارک مورد نیاز قرار داده‌اند. از طرف دیگر، خیلی از ویزاهای تحصیلی به ترجمه سو پیشینه احتیاجی ندارند.

هزینه ترجمه گواهی سو پیشینه

طبق آخرین نرخنامه رسمی ابلاغ شده توسط دادگستری، هزینه ترجمه گواهی عدم سوءپیشینه 72.000 تومان می‌باشد. اگر قبلا تجربه سفارش ترجمه داشته باشید حتما می‌دانید که این مبلغ هزینه تمام شده نیست و صرفا مبلغ حق الزحمه مترجم می‌باشد. به این عدد، باید مبالغ لازم جهت خرید تمبر دادگستری، تمبر وزارت خارجه، خدمات دفتری (پانچ، پلمپ، کپی برابراصل، QR Code) و ارسال و دیافت تاییدیه دادگستری و خارجه هم افزود. درنتیجه هزینه ترجمه رسمی گواهی عدم سوء پیشینه با تاییدات کامل 250.000 تومان می‌شود.

 

ترجمه عدم سوء سابقه

ترجمه عدم سو پیشینه چقدر طول می‌کشد؟

ترجمه عدم سوء پیشینه به زبان انگلیسی در دارالترجمه میرپارس 3 روز اداری. در صورتیکه عجله داشته باشید، با قید فوریت می‌توان یک روزه ترجمه را آماده کرد. در مورد سایر زبانها، مدت زمان لازم جهت ترجمه و تایید گواهی عدم سو پیشینه بیشتر است.

مدت اعتبار ترجمه سوء پیشینه چقدر است؟

با توجه به اینکه خود گواهی سوء پیشینه صادر شده در ایران بین 1 تا 3 ماه اعتبار دارد، می بایست قبل از اتمام اعتبار گواهی، نسبت به ترجمه رسمی آن اقدام نمایید. ولی بعد از اینکه ترجمه عدم سوء پیشینه به تایید وزارت خارجه رسید، اکثر سفارتخانه‌ها تا 6 ماه پس از تاریخ مهر وزارت امور خارجه، آن را معتبر می‌دانند.

انواع گواهی عدم سوء پیشینه کیفری

2 نوع گواهی سو پیشینه داریم که هر دوی آنها قابلیت ترجمه رسمی را دارند:

ترجمه عدم سوء پیشینه نسخه چاپی

گواهی ای که با مراجعه حضوری به پلیس +10 و تکمیل مدارک مورد نیاز و پس از گذشت تقریبا 10 روز از طریق پست برایمان ارسال می‌شود. این گواهی ها در داخل پاکتی پلمپ می‌باشند. سایزشان A5 است و دارای تصویر سیاه و سفید از صاحب مدرک به علاوه مشخصات کامل و یک بارکد است.

ترجمه رسمی گواهی عدم سو پیشینه کیفری

ترجمه عدم سو پیشینه نسخه الکترونیک

گواهی اینترنتی ای که با مراجعه به سایت عدل ایران و طی کردن چند مرحله اینترنتی پس از 3 الی 4 روز کاری به کارتابل شخص ارسال می‌شود. این نوع گواهی عدم سوء پیشینه در قالب فایل PDF است و بخاطر داشتن QR Code، قابل استعلام و ترجمه رسمی می‌باشد. پس صرفا پرینت گواهی و یا ارسال فایل PDF آن به دارالترجمه کفایت می‌کند.

نمونه ترجمه رسمی عدم سو پیشینه

در تصویر زیر، ترجمه رسمی گواهی عدم سو پیشینه به زبان انگلیسی را ملاحظه می‌نمایید که هر 3 مهر لازم (مهر مترجم، دادگستری و وزارت خارجه) را دارد. این همان اسکنی است که دارالترجمه میرپارس پس از آماده شدن ترجمه، از مدارک می‌گیرد و برای مشتری ارسال می‌کند. تصاویر شامل پشت و روی برگه ترجمه (به دلیل پر بودن روی صفحه، وزارت خارجه پشت برگه را مهر زده است که هیچ ایرادی ندارد) و کپی برابر اصل گواهی عدم سو پیشینه الکترونیکی است:

ترجمه رسمی سو پیشینهترجمه سو پیشینه با تایید وزارت خارجهنمونه ترجمه سو پیشینه الکترونیک

ضمنا جهت دریافت فایل word نمونه ترجمه انگلیسی گواهی عدم سو پیشینه روی متن کلیک نمایید.

آموزش دریافت اینترنتی گواهی عدم سوء پیشینه

با راه‌اندازی سیستم درخواست گواهی عدم سوء سابقه بصورت آنلاین، دیگر نیازی به مراجعه حضوری به دفاتر پلیس +10 و صرف زمان و هزینه رفت و آمد نیست و شما می‌توانید خودتان تمامی مراحل را بصورت اینترنتی انجام دهید. فقط برای این کار نیاز هست که از قبل سامانه ثنا یا همان ابلاغ الکترونیک را داشته باشید.

آموزش ویدیویی

در ویدیوی زیر بصورت ساده نحوه دریافت گواهی عدم سو پیشینه بصورت اینترنتی آموزش داده شده است. اگر تمایل به دیدن ویدیو ندارید، در ادامه، تمامی این مراحل بصورت مرحله به مرحله همراه با عکس توضیح داده شده است پس با ما همراه باشید:

آموزش تصویری همراه با توضیحات

1- ورود به سامانه ثنا یا همان خدمات الکترونیک قضایی (adliran.ir)

وارد درگاه خدمات قضایی من (عدل ایران) شده و در لیست خدماتی که بصورت مستطیلی نمایش داده شده روی گزینه سامانه گواهی عدم سوء پیشینه کلیک کنید.

ترجمه گواهی سوء پیشینه

2- ورود به سامانه ثنا

اگر قبلا در سامانه ثنا ثبت نام کرده باشید، دارای نام کاربری (کد ملی) و رمز ثابتی هستید که از طریق آن می‌توانید وارد حساب کاربری خود شوید، آنها را وارد نمایید و به مرحله بعد بروید. اما اگر قبلا در سامانه ابلاغ قضایی ثنا ثبت نام نکرده‌اید روی گزینه “ثبت نام” کلیک کنید تا ابتدا بصورت اینترنتی ثبت نام در سامانه ثنا را انجام داده و پس از آن ادامه مراحل دریافت گواهی عدم سوء پیشینه را طی کنید.

دریافت گواهی عدم سو پیشینه

3- دریافت کد یکبار مصرف از طریق پیامک

به شماره موبایلتان یک رمز عبور موقت ارسال می‌شود. آن را در کادر مربوطه وارد کنید و “ورود به سامانه” را بزنید.

نحوه دریافت اینترنتی عدم سو پیشینه

4- درخواست گواهی سوء پیشینه

در این مرحله همانطور که در تصویر پایین نیز مشاهده می‌کنید، روی مستطیل سبز رنگی که نوشته “ثبت درخواست گواهی عدم سو پیشینه” کلیک کنید.

عدم سو پیشینه اینترنتی

5- تکمیل اطلاعات درخواستی

در ابتدای این صفحه اطلاعات فردی شما نمایش داده می‌شود که قابل ویرایش نیست و صرفا جهت بررسی صحت آن نمایش داده شده است. این اطلاعات بر روی ترجمه گواهی سو پیشینه شما قرار می‌گیرد. بخش بعدی “واحد قضایی بررسی کننده” است. که خود سیستم بر اساس آدرس شما، نزدیکترین واحد قضایی را پیشنهاد داده ولی با کلیک بر روی دکمه زرد رنگ می‌توانید آن را تغییر دهید. پیشنهاد ما این است که به آن هم دست نزنید و بگذارید روی گزینه پیش فرض بماند. در بخش بعدی می‌بایست “مرجع ارائه گواهی” را مشخص نمایید. در صورتیکه نیاز به ترجمه عدم سوء پیشینه خود دارید، تیک گزینه به درخواست شخصی را بزنید. سپس “ثبت موقت درخواست” را بزنید و به مرحله بعد بروید. اگر قصد ترجمه ندارید و برای مقاصدی مانند استخدام و … نیاز به ارائه گواهی عدم سوء پیشینه خود به ارگان یا سازمانی را دارید، روی گزینه “به درخواست سازمان” کلیک کنید و نام سازمان مورد نظر را در نواری پایینی وارد کنید.

ترجمه گواهی عدم سوء پیشینه انگلیسی

6- پرداخت هزینه صدور عدم سو پیشینه

در این مرحله ابتدا روی گزینه “محاسبه هزینه” کلیک کنید و پس از مشاهده مبلغ (20.000 تومان در سال 1402) روی دکمه “پرداخت اینترنتی”کلیک کنید. به صفحه پرداخت هدایت خواهید شد. پس از پرداخت هزینه، روی گزینه سبز رنگ “ثبت نهایی” کلیک کنید.

ترجمه رسمی سوء پیشینه

مراحل ثبت درخواست گواهی عدم سوء پیشینه تمام شد.

7- دریافت گواهی عدم سوء پیشینه

بعد از اینکه مراحل ثبت درخواست را انجام دادید، حدودا 2 الی 3 روز طول می‌کشد که گواهی شما آماده دریافت و چاپ شود. شما از طریق دریافت پیامکی تحت همین عنوان، متوجه آماده شدن گواهی عدم سوء پیشینه خود می‌شوید.

مجددا وارد سامانه عدل ایران شوید و این بار روی گزینه “سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی” کلیک کنید.

آموزش دریافت گواهی سو پیشینه اینترنتی

در صفحه بعد روی دکمه “سامانه اصلی ابلاغ الکترونیک” کلیک کنید.

ترجمه عدم سو پیشینه

پس از وارد کردن شماره ملی و رمز عبور، وارد کارتابل خود شده و روی گزینه “ابلاغیه های جدید” بزنید.

ترجمه عدم سوء پیشینه کیفری

در صفحه بعدی ابلاغیه‌ای خواهید دید تحت عنوان “نتیجه درخواست گواهی عدم سوء پیشینه”. روی عبارت “مشاهده” در کنار آن کلیک کنید.

ترجمه گواهی عدم سوء پیشینه

و در نهایت در صفحه آخر روی دکمه سبز رنگ “دریافت نسخه چاپی” بزنید تا فایل Pdf یا نسخه چاپی گواهی عدم سو پیشینه را دریافت کنید.

ترجمه سو پیشینه

جهت ترجمه گواهی عدم سوء پیشینه خود می‌توانید فایل PDF و یا برگه چاپ شده گواهی خود را به دست دارالترجمه میرپارس برسانید.

ارسال پاسخ