Skip to main content

آموزش ثبت نام و تایید مدارک در سامانه میخک را در ویدیوی زیر مشاهده فرمایید: ضمنا در پایین ویدیو، آموزش متنی و تصویری بصورت گام به گام هم برای شما عزیزان قرار داده شده است.

سامانه میخک چیست؟

سامانه مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی (میخک) که اخیرا توسط وزارت امور خارجه راه‌اندازی شده است، خدمات کنسولی را به مراجعه‌کنندگان در بخش‌های مختلف مانند: تایید اسناد، امور گذرنامه (پاسپورت)، امور سجلی، امور تحصیلی، آپوستیل، کنسولی و قضایی و … ارائه می‌دهد.

آپوستیل چیست؟

آپوستیل یک روش بین‌المللی تایید اسناد است که صحت و اصالت مدارک و اسناد رسمی دیگر کشورها مثل گواهی تولد، فوت، سند ازدواج، سند طلاق، مدارک تحصیلی، و یا حکم دادگاه را بدون نیاز به تایید کشور صادرکننده مدرک، تصدیق می‌کند.

آپوستیل (Apostille) کلمه‌ای فرانسوی و به معنی گواهینامه می‌باشد. کشورهای زیادی این پیمان را به رسمیت شناخته‌اند و عضو پیمان آپوستیل می‌باشند این پیمان برای تأیید و تصدیق مدارک بین کشورهای عضو این پیمان می باشد. چنانچه مدرکی در یک کشور عضو پیمان آپوستیل صادر و مهر آپوستیل دریافت کند در سایر کشورهای عضو نیز معتبر است و نیاز به تایید قانونی دیگری ندارد.

مراحل ثبت‌نام در سامانه مخیک و دریافت آپوستیل:

برای ثبت‌نام در آپوستیل کافیست به سایت https://mikhak.mfa.gov.ir مراجعه کنید و یا به فارسی کلمه سامانه میخک را در گوگل جستجو کنید.

پس از اینکه وارد سامانه میخک شدید مراحل زیر را انجام دهید:

 

سامانه میخک

 • گزینه ثبت‌نام/ورود به سامانه را انتخاب می‌کنید.

 

 • تایید میخک
 • در قسمت پست الکترونیکی (Email) ، ایمیل یا جیمیل خود را وارد کنید سپس کد‌ملی خود را در قسمت مربوطه وارد می‌کنید. بعد کد امینیتی را وارد کرده و گزینه دریافت رمز عبور یکبار مصرف را انتخاب کنید.

نکته1: ممکن است زمانیکه ایمیل خود را با yahoo وارد کنید این پیام (با توجه به مشکلات سرورهای yahoo توصیه می شود، برای دریافت رمز یکبار مصرف از پست الکترونیک yahoo استفاده نفرمائید.) برای شما بیاید که می‌توانید با کلیک روی علامت ضربدر فرایند را ادامه دهید.

نکته2: زمانیکه بار اول وارد سامانه میخک می‌شوید باید گزینه دریافت رمز عبور یکبار مصرف را انتخاب کنید و بعد از اینکه رمز ثابت برای خود انتخاب کردید می‌توانید دفعات بعد که وارد سامانه میخک شدید از رمز ثابت خود استفاده کنید.

 

تایید آپوستیل

 • رمز یکبار مصرفی که به پست الکترونیک شما فرستاده شده را وارد قسمت مربوطه می‌کنید سپس کد امنیتی را وارد کرده و گزینه ورود به سامانه با رمز یکبار مصرف را انتخاب می‌کنید.

 

آموزش دریافت مهر آپوستیل

 • در این پنجره اطلاعات خواسته شده را پر ‌کنید سپس گزینه صفحه بعد را انتخاب نمایید.

 

آموزش سامانه میخک

 • این پنجره ادامه پنجره قبل می‌باشد و مثل قبل اطلاعات خواسته شده را درج می‌کنید و صفحه بعد را انتخاب و و در قسمت تایید نهایی، صحت اطلاعات خود را تایید می‌کنید.

بعد از انجام این مرحله از شما پرسیده می‌شود که آیا می‌خواهید رمز ثابت داشته باشید یا خیر؟ که ازین پس با رمز ثابت خود وارد سامانه شوید.

 

مراحل ثبت نام آپوستیل

 • در این قسمت اگر مایل به داشتن رمز ثابت باشید با تیک زدن گزینه می‌خواهم رمز عبور ثابت ثبت کنم، می‌توانید برای خود رمز ثابت ثبت کنید که ازین پس با رمز ثابت وارد سامانه میخک شوید و در صورت عدم تمایل می‌توانید همیشه با رمز یکبار مصرف وارد سامانه میخک شوید.

کد رهگیری سامانه میخک

 • در این پنجره گزینه آپوستیل را انتخاب نمایید.

نحوه دریافت تاییدیه سامانه میخک

 • در این پنجره گزینه درخواست آپوستیل را انتخاب ‌کنید.

تایید آپوستیل مدارک

 

 • در این پنجره با توجه به مدرک خود (شناسنامه، سند ازدواج، گذرنامه، مدارک تحصیلی، مدارک شرکتی و …) گزینه مورد نظر را انتخاب ‌کنید سپس اطلاعات خواسته شده را در قسمت مربوطه پر کنید. بعد باید در قسمت بارگذاری سند، اسکن صفحه اول مدرک خود را بارگذاری کرده و کد امنیتی را وارد کنید و به قسمت بعد بروید

سامانه میخک مدارک

 • و تمام. در این پنجره گزینه دریافت رسید را انتخاب می‌کنید و تاییدیه را دریافت می‌کنید. (این تاییدیه به ایمیل شما هم ارسال می‌شود و می‌توانید آن را در ایمیل خود نگه دارید و در صورت نیاز آنرا پرینت بگیرید.)

دریافت کد تایید سامانه میخک آپوستیل

نکته3: مهر آپوستیل برای هر نوع سند شامل گواهی‌ها، اساسنامه‌ها، صورت جلسه‌ها، اسناد ازدواج و طلاق، گواهی فوت، حکم دادگاه و نظیر آن قابل استفاده می‌باشد.

آیا ایران عضو پیمان آپوستیل است؟

خیر، ایران عضو پیمان آپوستیل نیست. حال این پرسش در ذهن شما پیش می‌آید که در ایران چگونه می‌توان مهر آپوستیل را دریافت کرد؟

برای این منظور ابتدا باید مدارک خود را به دفاتر ترجمه رسمی ببرید تا مدارک شما ترجمه رسمی شود. در این حین شما باید در سامانه میخک ثبت‌نام کنید و درخواست آپوستیل دهید. (نحوه درخواست آپوستیل هم بصورت ویدیو هم بصورت متن همراه با عکس توضیح داده شده است).

سپس پرینت کد رهگیری تایید آپوستیل را ضمیمه مدارک ترجمه شده خود کنید و خودتان یا نماینده دفتر دارالترجمه، آنها را به وزارت دادگستری و وزارت امورخارجه ببرید و تاییدیه ترجمه رسمی را بگیرید. بعد از آن ترجمه تایید شده را به همراه کد رهگیری آپوستیل به سفارت کشور مورد نظر ببرید و مهر آپوستیل را دریافت کنید. حال مدارک ممهور به مهر آپوستیل شما در کلیه موسسات، ادارات، دانشگاه‌ها و … کشورهای عضو پیمان آپوستیل معتبر و قابل قبول می‌باشد.

این بود نکات لازم در دریافت آپوستیل و ثبت نام در سامانه میخک. دارالترجمه رسمی میرپارس آماده است تا هر پرسشی راجع به این مبحث را به شما عزیزانی که قصد ثبت‌نام در سامانه میخک و درخواست آپوستیل را دارید پاسخگو باشد و شما را در این زمینه مشاوره دهد.

سوالات متداول

آیا تاییدیه آپوستیل تاریخ انقضا دارد؟

دریافت تاییدیه آپوستیل فقط یک بار برای هر مدرک نیاز است و تاریخ انقضا ندارد. مگر اینکه مدرک مورد نظر، تاریخ انقضا داشته باشد که در این صورت تاییدیه آپوستیل آن مدرک هم منقضی می‌شود.

چه مدارکی نیاز به مهر آپوستیل دارند؟

 • مدارک سجلی: شناسنامه، ترجمه کارت ملی و …
 • مدارک تحصیلی: دانشنامه و ریزنمره همه مقاطع تحصیلی، گواهی اشتغال به تحصیل و …
 • مدارک و اسناد صادره از دفاتر اسناد رسمی
 • مدارک و اسناد صادره از ادارات، موسسات، وزارتخانه‌ها و …
 • مدارک و اسناد و احکام صادره از دادگاهها و قوه قضاییه: دادنامه، ترجمه عدم سوء پیشینه و …
 • مدارک مربوط به شرکتها: آگهی تاسیس، تغییر، ثبت شرکت، اساسنامه و …
 • مدارک و اسناد صادره از نهادها و ارگانهای دولتی

برای ثبت‌نام در این سامانه چه مدارکی نیاز است؟

برای ثبت‌نام اولیه، اطلاعات سجلی و اقامتی فرد مورد نیاز است. بعد از این مرحله برای ثبت هر مدرک، به اسکن یا تصویر آن برای بارگذاری نیاز می‌باشد.

چه تفاوتی بین ترجمه رسمی و آپوستیل وجود دارد؟

ترجمه رسمی مدارک با تایید وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه و در مواقعی با مهر مترجم رسمی در هر کشوری اعتبار دارد ولی مهر آپوستیل در کشورهای عضو پیمان آپوستیل قابل قبول است.

ثبت‌نام در سامانه میخک و درخواست آپوستیل توسط چه کسی انجام می‌شود؟

خود فرد متقاضی هم می‌تواند ثبت‌نام در سامانه میخک را مطابق راهنمای گام به گام بالا انجام دهد. علاوه بر این کافی‌نت‌ها و دفاتر ترجمه رسمی هم می‌توانند برای متقاضیان ثبت‌نام را انجام دهند و دفتر ترجمه رسمی شماره 532 (میرپارس) این خدمت را برای مشتریان محترم خود انجام می‌دهد.

آیا ثبت‌نام در سامانه میخک و درخواست آپوستیل هزینه دارد؟

سامانه هزینه‌ای برای ثبت‌نام در سامانه میخک و درخواست آپوستیل دریافت نمی‌کند، فقط مبلغی جهت کارمزد از سوی کافی‌نت‌ها و یا دفاتر ترجمه رسمی دریافت می‌شود.

3 دیدگاه

 • فرشته گفت:

  سلام و وقت بخیر. من از اهواز هستم و میخواستم مدارکم رو خودم آپوستیل کنم و برای دارالترجمه تهران بفرستم برای ترجمه. در قسمت پنجره نمایندگی باید کدوم گزینه رو انتخاب کنم؟ نمایندگی اهواز یا وزارت امور خارجه؟

 • میلاد گفت:

  سپاسگزارم از راهنمایی های شبانه روزی اتان برای ترجمه مدارک

ارسال پاسخ