Skip to main content

آزمون آیلتس (IELTS) چیست؟

یک آزمون مهارت بین المللی برای افراد غیربومی است، IELTS محبوب‌ترین تست زبان انگلیسی برای برنامه‌های مهاجرت و آموزش عالی است. بیش از ۱۰۰۰ مرکز آزمون وجود دارد که در بیش از ۱۴۰ کشور مختلف قرار دارد و تقریباً ۲.۵ میلیون نفر هر ساله در این آزمون شرکت می‌کنندکه با حدود سه میلیون تست صرفاً در سال ۲۰۱۷، IELTS محبوب‌ترین آزمون زبان انگلیسی برای آموزش عالی و مهاجرت است. سیستم بین المللی تست زبان انگلیسی IELTS به طور مشترک توسط شورای انگلیس، IDP Training و ارزیابی زبان انگلیسی کمبریج اداره می‌شود.این موسسه در سال ۱۹۸۹ تأسیس شده و توسط بسیاری از موسسات دانشگاهی در ایالات متحده، انگلیس، استرالیا و کانادا پذیرفته شده است. با افزایش تعداد آزمون‌های آیلتس به رکورد ۳.۵ میلیون در سال ۲۰۱۸، این مدرک در ۱۰۰ درصد دانشگاه‌های انگلیس و استرالیا و همچنین در بیش از ۳۵۰۰ موسسه در ایالات متحده و هزاران موسسه در کشورهای انگلیسی زبان پذیرفته شده است.

چرا امتحان آیلتس لازم است؟

امتحان آیلتس برای مهاجرت و همچنین اهداف دانشگاهی در کشورهای انگلیسی زبان لازم است. این تنها تست زبان انگلیسی است که توسط ویزاهای انگلیس و مهاجرتUKVI) )تأیید شده برای متقاضیان ویزا که هم در خارج و هم در داخل انگلستان استفاده می کنند.

ارزیابی مهارت‌های آیلتس

آزمون آیلتس برای ارزیابی مهارت‌های زبان انگلیسی یک فرد تهیه شده است. افراد بر اساس مهارت شنیدن، خواندن، نوشتن و گفتار ارزیابی می شوند.

آیلتس برای تحصیل:

انتخاب آیلتس برای تحصیل می‌تواند از مزیت بزرگی برای داوطلبان برخوردار باشد زیرا IELTS توسط بیش از ۱۰،۰۰۰ مؤسسه آموزشی در سطح جهان پذیرفته می‌شود.

آیلتس برای کار:

سازمان‌های مختلف حرفه‌ای و کارفرمایان در سراسر جهان آیلتس را برای انتخاب نامزد مناسب قبول می‌کنند. اهمیت ارتباط در زمان کار احساس می شود. صنایع زیادی وجود دارد که آزمون آیلتس را برای آزمون مهارت زبان از داوطلبان قبول می کنند.

آیلتس برای مهاجرت:

هر کشوری مجموعه ای از دستورالعمل‌های خاص خود را برای آیلتس دارد. مانند استرالیا، برای اقامت دائم و دسته‌های مختلف ویزا پذیرفته می‌شود. افرادی که متقاضی ویزای کار، اقامت دائم یا هدف حرفه ای خود به کانادا هستند، می توانند از آزمون عمومی آیلتس استفاده کنند.

نحوه‌ی برگزاری آزمون‌های آزمایشی آیلتس

بسته به موقعیت مکانی شما، می توانید آیلتس را به عنوان امتحان مبتنی بر کاغذ یا رایانه شرکت کنید. باید در یک مرکز امتحان IELTS معتبر شرکت کنید. شما می توانید امتحان آیلتس را تا هفته‌ای یک بار (چهار بار در ماه) شرکت کنید. برنامه جهانی شورای بریتانیا و IDP برای تاریخ‌های آزمون ۴۸ روز در سال است.

تفاوت  آزمون علمی و عمومی آیلتس

سیستم بین المللی تست زبان انگلیسی(IELTS) به طور گسترده‌ای توسط دانشگاه‌ها و کارفرمایان در سراسر جهان شناخته شده است دو نسخه از آزمون وجود دارد:

یک نسخه دانشگاهی و یک نسخه آموزشی عمومی

نسخه آزمون علمی مناسب کسانی که متقاضی تحصیلات عالی یا ثبت نام حرفه‌ای در خارج از کشور هستند، است.

نسخه آزمون عمومی توسط برخی نهادهای دولتی برای مجوزهای کار و مهاجرت یا کسانی ‌که می‌خواهند در برنامه‌های آموزشی یا آموزش متوسطه ثبت نام کنند یا می خواهند در کشوری که انگلیسی زبان اصلی مورد استفاده برای برقراری ارتباط است، تجربه کار کسب کنند استفاده می‌شود. این امتحان است که مهارت‌های گوش دادن، خواندن و نوشتن شما را در یک جلسه ۱۶۵ دقیقه ای ارزیابی می‌کند. بخش‌های گوش دادن و صحبت کردن برای هر دو آزمون یکسان است، با این وجود، موضوع مربوط به بخش‌های نوشتن و خواندن بسته به نوع آزمون متفاوت است. بخش‌های Reading ، Writing و Listening در آزمون‌های IELTS در همان روز از آزمون تکمیل می‌شوند و هیچ گونه وقفه‌ای بین آنها وجود ندارد. با این حال، بخش Speaking می تواند یک هفته قبل یا بعد از تاریخ سایر آزمون‌ها انجام شود.

حداقل نیازهای نمره آزمون

هر کالج معیارهای خاص خود را برای هر آزمون تعیین می‌کند. به طور کلی، معتبرترین کالج‌های ایالات متحده حداقل به هفت مورد در آیلتس، ۸۰ مورد در iBT یا ۵۵۰ در pBT نیاز دارند. سایر دانشکده‌ها به طور معمول حداقل به شش و نیم در آیلتس، ۷۵ در iBT یا ۵۱۰ در pBT احتیاج دارند.شش نفر در آیلتس به عنوان دارای صلاحیت، هفت نفر خوب، هشت نفر بسیار خوب و ۹ نفر نیز دارای تخصص هستند.دانشجویانی که حداقل نمره‌ی مورد نیاز را کسب نکنند، ممکن است پذیرش به صورت مشروط صورت گیردکه آنها بایدکلاس‌های اضافی انگلیسی را طی کنند.


پیشنهاد مطالعه: ترجمه چطور شروع شد؟ اول و آخر ترجمه!


آیلتس علمی

آزمون آیلتس علمی در ۴ بخش تشکیل شده است:

قالب آزمون – گوش دادن

۳۰ دقیقه. شما چهار صدای ضبط را گوش خواهید کرد. پس از آن، باید به ۴۰ سؤال پاسخ دهید.

ضبط ۱ – مکالمه بین دو نفر در یک زمینه اجتماعی روزمره تنظیم شده است.

ضبط ۲ – مجموعه مونولوگ در یک زمینه اجتماعی روزمره، به عنوان مثال سخنرانی در مورد امکانات محلی

ضبط ۳ – مکالمه بین چهار نفر تنظیم شده در یک زمینه آموزشی ، به عنوان مثال یک مدرس دانشگاه و یک دانشجوی در مورد یک تکلیف بحث می کنند.

ضبط ۴ – یک مونولوگ در مورد یک موضوع دانشگاهی، به عنوان مثال یک سخنرانی در دانشگاه

ارزیابی کنندگان به دنبال شواهدی در مورد توانایی شما در درک ایده‌های اصلی و اطلاعات دقیق واقعی، نظرات و نگرش گوینده‌ها،هستند.

قالب آزمون – خواندن

۶۰ دقیقه

بخش Reading شامل ۴۰ سوال است که برای تست طیف گسترده‌ای از مهارت‌های خواندن طراحی شده است. این موارد عبارتند از: خواندن برای اصطلاحات اصلی، خواندن ایده‌های اصلی، خواندن برای جزئیات، درک استدلال منطقی و شناخت نظرات، نگرش‌ها و هدف نویسندگان.

قالب آزمون – نوشتن دانشگاهی

۶۰ دقیقه

مباحث مورد علاقه عمومی و مناسب برای متقاضیان آزمون ورود به دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد یا به دنبال ثبت نام حرفه ای است. دو کار وجود دارد:

وظیفه ۱ – به شما نمودار، جدول، یا چارتی ارائه می شود و از شما خواسته می‌شود اطلاعات را از نظر خودتان توصیف، خلاصه یا توضیح دهید. ممکن است از شما خواسته شود داده‌ها را توصیف و توضیح دهید، مراحل یک فرآیند، نحوه کار یا توصیف یک شی یا رویداد را توصیف کنید.

وظیفه ۲ – از شما خواسته می شود که مقاله‌ای را در پاسخ به یک دیدگاه، استدلال یا مشکل بنویسید. پاسخگویی به هر دو کار باید به سبک رسمی باشد.

قالب آزمون – صحبت

سه بخش وجود دارد که در طی آن شما درباره کنکور صحبت خواهیدکرد، نظرات خود را در مورد یک موضوع خاص بیان یا ابراز می‌کنید و با بحث در مورد ایده‌ها یا مفاهیم انتزاعی‌تر به پایان می‌رسید.

۱۱-۱۴ دقیقه

بخش صحبت کردن میزان استفاده شما از انگلیسی در صحبت‌‌‌های شده را ارزیابی می کند. هر تست ثبت می‌شود.

  • قسمت اول – امتحان کننده سؤالات کلی در مورد خود و طیف وسیعی از مباحث آشنا مانند خانه، خانواده، کار، تحصیلات و علایق از شما خواهد پرسید. این قسمت بین چهار تا پنج دقیقه طول می کشد.
  • قسمت دوم – به شما کارت داده می‌شود که از شما می‌خواهد در مورد یک موضوع خاص صحبت کنید. قبل از صحبت کردن تا دو دقیقه فرصت دارید. سپس کنکور یک یا دو سؤال را در همان موضوع می‌پرسد.
  • قسمت ۳ – در قسمت ۲ سؤالات دیگری در مورد موضوع از شما سؤال خواهد شد. اینها به شما فرصتی می‌دهند تا درباره ایده‌ها و موضوعات انتزاعی‌تر بحث کنید. این قسمت از تست بین چهار تا پنج دقیقه به طول می انجامد.

نتایج آیلتس

شما مدت زیادی برای انتظار نتایج خود ندارید زیرا نتایج آزمون آیلتس پس از نشستن در آزمون، طی یک هفته (آنلاین) یا ۱۳روز تقویم (آفلاین) منتشر می شود. وقتی نمرات شما در دسترس باشد، یک ایمیل دریافت خواهید کرد. برای دیدن نمرات خود می توانید به حساب IELTS خود در وب سایت نتایج IELTS وارد شوید.

متقاضیان چندبار میتوانند در سال آزمون دهند

هیچ محدودیتی از طرف مجریان آزمون آیلتس برای شرکت در آزمون IELTS تعیین نشده است. می‌توانید تا زمانی که نمره رویایی / هدف خود را بدست آورید، آزمون آیلتس را هر چند بار که می‌خواهید، شرکت کنید. با این حال، شما باید هزینه آزمون آیلتس را برای هر بار پرداخت کنید.

۴ دیدگاه

ارسال پاسخ